Παντελής Καρασεβδάς

Ολυμπιακά Μετάλλια
1G
Σκοποβολή

Χρυσό Μετάλλιο, 9 Απριλίου 1896, Παντελής Καρασεβδάς,  Στρατιωτικό Τυφέκιο, 200μ. Αθήνα 1896

Η βολή με στρατιωτικό τυφέκιο από απόσταση 200μ. ήταν το πρώτο αγώνισμα της σκοποβολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες και διεξήχθη στο σκοπευτήριο της Καλλιθέας. Υπήρξε μάλιστα πολύ μεγάλη συμμετοχή και το σύνολο των αθλητών έφθασε τους 42 με προέλευση επτά χώρες. Το πρωί διεξήχθησαν τα προκριματικά και το απόγευμα ο τελικός. Βάσει των κανονισμών, κάθε σκοπευτής είχε δικαίωμα 40 βολών που πραγματοποιούντο σε τέσσερις σειρές από δέκα. Από νωρίς φάνηκε η ανωτερότητα των Ελλήνων πρωταθλητών στο αγώνισμα, κάτι που είχε τελικά σαν αποτέλεσμα, η Ελλάδα όχι μόνο να κατακτήσει τις τρεις πρώτες θέσεις αλλά συνολικά έξη στη πρώτη οκτάδα. Νικητής αναδείχθηκε ο Παντελής Καρασεβδάς από τον Αστακό, που συγκέντρωσε 2320 βαθμούς και ακολούθησαν οι Παύλος Παυλίδης με 1978 και Νικόλαος Τρικούπης με 1713.

Η κατάταξη Καρασεβδάς (Ελλάς) 2320 Παυλίδης (Ελλάς) 1978 Τρικούπης (Ελλάς) 1713 Μεταξάς (Ελλάς) 1701 Ορφανίδης (Ελλάς) 1698 Γιένσεν (Δανία) 1640 Διαμαντής (Ελλάς) 1456 Μπάουμαν (Ελβετία) 1294

Τι είπε..

«Εγώ στη πατρίδα μου, όπως όλοι, πήγαινα καμιά φορά στο κυνήγι. Το πρώτο πουλί που σκότωσα με τη πρώτη τουφεκιά ήταν ένα σπουργίτι. Την νίκη όμως αυτή την οφείλω στην Ακαδημαϊκή Λέσχη, αν δεν υπήρχε, σήμερα δεν θα λάμβανα μέρος και δεν θα νικούσα»