Ολυμπιακά Αθλήματα / Θερινοί Αγωνες
Αντιπτέριση Αρση Βαρών Επιτραπέζια Αντισφαίριση Ιστιοπλοΐα
Μοντέρνο Πένταθλο Ξιφασκία Πετοσφαίριση Ποδόσφαιρο
Στίβος Τζούντο Τρίαθλο Χειροσφαίριση
Γυμναστική Ιππασία Καλαθοσφαίριση Κωπηλασία
Ποδηλασία Πυγμαχία Ταεκβοντό Τοξοβολία
Κάνοε / Καγιάκ Χόκεϊ Γκολφ Ράγκμπυ
Σκοποβολή Αντισφαίριση Πάλη Υγρός Στίβος

Ολυμπιακά Αθλήματα / Χειμερινοί Αγωνες
Δίαθλον Έλκυθρο Καλλιτεχνικό πατινάζ Κερλινγκ
Σκι Χόκεϋ Πάγου Λούτζ

Ο πίνακας των μεταλλίων

 

 

 

 

 

ΣΤΙΒΟΣ

 

 

 

 

 

Σπυρίδων Λούης

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος

Γιάννης Περσάκης

Κωνσταντίνος Τσικλητήρας

Μιλτιάδης Γούσκος

Σωτήρης Βερσής

Βούλα Πατουλίδου

Χαρίλαος Βασιλάκος

Γιώργος Παπασιδέρης

Κώστας Κεντέρης

Μιχάλης Δώριζας

Δημήτρης Γολέμης

Αθανασία Τσουμελέκα

Κωνσταντίνος Τσικλητήρας (2)

Ευάγγελος Δαμάσκος

Φανή Χαλκιά

Νίκη Μπακογιάννη

Γιάννης Θεοδωρόπουλος

-

Κατερίνα Θάνου

Νικόλαος Γεωργαντάς

-

Τασούλα Κελεσίδου (2)

Κωνσταντίνος Τσικλητήρας

-

Μιρέλα Μανιάνι

Γιώργος Ρουμπάνης

-

Πηγή Δεβετζή

Μιρέλα Μανιάνι

 

 

Πηγή Δεβετζή

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

 

 

 

 

 

Περικλής Κακούσης

Λεωνίδας Σαμπάνης (2)

Σωτήρης Βερσής

Πύρρος Δήμας (3)

Βαλέριος Λεωνίδης

Αλέξανδρος Νικολόπουλος

Ακάκιος Καχιασβίλης (2*)

Λεωνίδας Κόκας

Ιωάννα Χατζηιωάννου

-

Βίκτωρας Μήτρου

Πύρρος Δήμας

ΤΕΝΙΣ

 

 

 

 

 

-

Διονύσης Κάσδαγλης

Διπλό ανδρών

-

Διπλό ανδρών

(Αριστείδης Ακρατόπουλος – Κώστας Ακρατόπουλος)

 

(Διονύσης Κάσδαγλης – Δημήτρης Πετροκόκκινος)

Κώστας Πασπάτης

 

 

 

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

 

 

 

 

 

Γιάννης Μαλοκίνης

Σπύρος Χαζάπης

Δημήτρης Δρίβας

Συγχρονισμένη κατάδυση

Γιάννης Ανδρέου

Στάθης Χωραφάς (2)

(Θωμάς Μπίμης-Νίκος Συρανίδης)

Στάθης Χωραφάς

-

-

Αντώνης Πέπανος

-

-

Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Γυναικών

-

 

 

 

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

 

 

 

 

 

Παντελής Καρασεβδάς

Παύλος Παυλίδης

Νίκος Τρικούπης

Γιάννης Φραγκούδης

Γιώργος Ορφανίδης

Νίκος Μωράκης

Γιώργος Ορφανίδης

Γιάννης Φραγκούδης

Γιάννης Φραγκούδης

-

Αυτόματο Πιστόλι Ομαδικό

Αναστάσιος Μεταξάς

-

(Αλέξανδρος Θεοφυλάκης, Γιάννης Θεοφυλάκης, Γιώργος Μωραϊτίνης, Ιάσων Σαππάς, Αλέξανδρος Βρασιβανόπουλος)

-

 

 

 

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

 

 

 

 

 

Λέων Πύργος

Τηλέμαχος Καράκαλος

Περικλής Πιερράκος Μαυρομιχάλης

Γιάννης Γεωργιάδης

 

 

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

 

 

 

 

 

Γιάννης Μητρόπουλος

Θωμάς Ξενάκης

Ομάδα Εθνικού ΓΣ

Νίκος Ανδριακόπουλος

Δημοσθένης Ταμπάκος

Πέτρος Περσάκης

Ιωάννης Μελισσανίδης

Ομάδα Πανελληνίου ΓΣ

Αριστόβουλος Πετμεζάς

Δημοσθένης Ταμπάκος

 

Εθνική ανσάμπλ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

 

 

 

 

 

Ντράγκον

Ηλίας Χατζηπαυλής

Σόλινγκ

(Διάδοχος Κωνσταντίνος – Οδυσσέας Εσκιτζόγλου – Γιώργος Ζαϊμης)

Νίκος Κακλαμανάκης

(Τάσος Μπουντούρης- Τάσος Γαβρίλης – Αριστείδης Ραπανάκης)

Νίκος Κακλαμανάκης

 

Υνγκλινγκ

Σκάφος 470

 

(Σοφία Μπεκατώρου-Βιργινία

(Σοφία Μπεκατώρου-Αιμιλία Τσουλφά)

 

Κραβαριώτη-Σοφία Παπαδόπουλου)

 

 

 

ΠΑΛΗ

 

 

 

 

 

Στέλιος Μυγιάκης

Γιώργος Τσίτας

Στέφανος Χριστόπουλος

 

Πέτρος Γαλακτόπουλος

Πέτρος Γαλακτόπουλος

 

Δημήτρης Θανόπουλος

Μπάμπης Χολίδης (2)

 

 

Γιώργος Χατζηιωαννίδης

 

 

Αμιράν Καρντάνοφ

 

 

Αρτιόμ Κιουρεγκιάν

 

 

 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

 

 

 

 

 

Αριστείδης Κωνσταντινίδης

Γιώργος Κωλέτης

Γιώργος Παρασκευόπουλος

 

Σταμάτης Νικολόπουλος (2)

 

 

 

 

ΤΕΚΒΟΝΤΟ

 

 

 

 

 

Μιχάλης Μουρούτσος

Έλλη Μυστακίδου

 

 

Αλέξανδρος Νικολαϊδης(2)

 

 

 

 

ΤΖΟΥΝΤΟ

 

 

 

 

 

Ηλίας Ηλιάδης

 

 Ηλίας Ηλιάδης

 

 

 

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

 Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

 Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

 

 (Βασίλης Πολύμερος-Δημήτρης Μούγιος)

 (Βασίλης Πολύμερος-Νίκος Σκιαθίτης)

 

 

Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

 

 

(Αλεξάνδρα Τσιάβου - Χριστίνα Γιαζιτζίδου)