Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων

1οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ «ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ 2010»

Με 28 αθλητές, 18 αθλητές και 10 αθλήτριες, η Ελλάδα πήρε μέρος στους 1ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που έγιναν από 14-26 Αυγούστου 2010 στη Σιγκαπούρη. Η Ελλάδα πήρε δύο ασημένια μετάλλια: Μιχάλης Ναστόπουλος - Απόστολος Λαμπρίδης (κωπηλασία - δίκωπος άνευ πηδαλιούχου), Ζωή Παρασκευοπούλου (Τοξοβολία) και τρία χάλκινα: Ελένη Διαμαντή και Λυδία Νταλαμάνγκα (κωπηλασία - δίκωπος άνευ πηδαλιούχου), ομάδα μπάσκετ και Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Στίβος - άλμα επί κοντώ).

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής ήταν ο κ. Γιάννης Καρράς και την συγκροτούσαν οι εξής:

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ 
Παρασκευοπούλου Ζωή 

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 
Τσάκου Ελισάβετ, Ηλιόπουλος Νικόλαος 

ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 
Κουταβάς Απόστολος 

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 
Δούκας Ευστράτιος (Windsurfer (Techno 293)) 

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
Βλάχος Λάμπρος (FIBA 33), Παναγιωταράς Σπυρίδων (FIBA 33), Τσιλούλης Θεόδωρος (FIBA 33), Τσελεντάκης Εμμανουήλ (FIBA 33) 

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
Μιχαλακα Μαρία (50-100-200μ πρόσθιο), Καρπουζλής Ιωάννης ((50-100-200μ πρόσθιο), Σαμιλίδης Παναγιώτης (100-200μ. πρόσθιο, 200μ. Μ.Α.) 

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 
Νταλαμάγκα Λυδία (2-), Διαμαντή Ελένη (2-), Λαμπρίδης Απόστολος (2-), Ναστόπουλος Μιχάλης (2-)

ΠΥΓΜΑΧΙΑ 
Ζαρντιασβίλι Αλέξιος (+91κ.) 

ΣΤΙΒΟΣ 
Ευαγγελάκος Πέτρος (Δισκοβολία), Ζαγόρα Αλεξάνδρα (Ύψος), Θεοδωροπούλου Αικατερίνη (5.000μ. Βάδην), Μπερδούση Αικατερίνη (3.000μ.), Σενικίδης Δημήτριος (Σφαιροβολία), Προσκυνητοπούλου Αγάπη (Σφυροβολία), Τσιώκος Νικόλαος (Τριπλούν), Φυλλαδιτάκης Νεκτάριος (Σφυροβολία), Ψαράκη Ευαγγελία (Δισκοβολία), Χρυσανθόπουλος Θεόδωρος (Επί κοντώ) 

ΤΖΟΥΝΤΟ 
Ντανατσίδης Αλέξιος (+66κ. ως -81κ.) 

 

2οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ «ΝΑΝΤΖΙΝΓΚ 2014»

Με 12 αθλητές και 10 αθλήτριες σε 8 αθλήματα πήρε μέρος η Ελλάδα στους δεύτερους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που έγιναν στην πόλη Nanjing της Κίνας (16-28 Αυγούστου 2014). Αρχηγός αποστολής ήταν ο Γιάννης Καρράς και η Ελλάδα κατέκτησε τρία μετάλλια: Ασημένιο ο Απόστολος Χρήστου (κολύμβηση) και η Αθηνά Μαρία Αγγελοπούλου (κωπηλασία) και χάλκινο ο Μάριος Γιακουμάτος (ξιφασκία).Την αποστολή συγκροτούσαν: 

ΣΤΙΒΟΣ

Γεώργιος Τριανταφύλλου Επί κοντώ

Αλέξιος Προδανάς Σφυροβολία

Ανδρέας Θανάσης Δισκοβολία

Κωνσταντίνα Ρωμαίου Τριπλούν

Ευθυμία Καραστογιάννη Σφυροβολία

Αθανασία Βαΐτση 5.000 βάδην

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Νικόλαος Ζεγκλής Ομαδικό (Ορεινή ποδηλασία, ποδηλασία δρόμου, BMX)

Στέφανος Βασιλαντωνάκης Ομαδικό (Ορεινή ποδηλασία, ποδηλασία δρόμου, BMX)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Μάριος Ευάγγελος Γιακουμάτος Σπάθη

Αικατερίνη Μαρία Κοντοχριστοπούλου Ξίφος άσκησης

Θεοδώρα Γκουντούρα Σπάθη

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Αντώνιος Τανταλίδης Σύνθετο ατομικό

Ευαγγελία Μονοκρούσου Σύνθετο ατομικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Θωμάς Καραμήτρος Διπλό σκιφ

Νικόλαος Κακούρης Διπλό σκιφ

Αθηνά Μαρία Αγγελοπούλου Μονό σκιφ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γεώργιος Παπαδόπουλος Κουκλάκης Byte CII

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη 10μ. Αεροβόλο πιστόλι

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Χρήστου 50μ. Ύπτιο, 100μ. Ύπτιο, 200μ. Ύπτιο

Φώτιος Μυλωνάς 50μ. Ελεύθερο, 100μ. Ελεύθερο

Ελένη Άννα Κουτσουβέλη 50μ. Ύπτιο, 100μ. Ύπτιο, 200μ. Ύπτιο

Ελισάβετ Παντή 50μ. Ύπτιο, 50μ. Ελεύθερο, 100μ. Ελεύθερο

?> ?>